TOPlist

boty - Alanky.cz


Nacházíte se: Alanky.cz»  CO A JAK ???Váš ŠVEC a  modelář obuvi na míru  - Alan Kvasnička - získal výuční list v Brně i s vědomostmi,potřebnými do těžkých začátků "příštipkaření“

Praxi ve výrobě , následovně v modelárně a posléze na zakázkové výrobě, získal v bývalé SNAZE-BRNO.

Postupoval „od pásu“ směrem ke stále větším vědomostem a pod záštitou svého Mistra- Ševce p.Kleintbauera, začal sám modelovat nové a nové vzory. K tomuto skvělému a trpělivému člověku přibývali další učitelé – p.Anna Havlátová, sl.Markéta Brabcová, p.Draha Maděričová, p.Dvořák, p.Tureček, p.Otčenášek……

Alanovým dlouholetým koníčkem (od jaktěživa) je historický šerm, který i aktivně provozoval v brněnské skupině VERBÍŘI, posléze transformované do společnosti ARS MAIORUM. Kvůli svému zdravotnímu stavu musel šermu zanechat a tak „alespoň“ založil s kamarády  Petrem Žákovským http://www.arsmaiorum.eu/ a Petrem Vytopilem  http://skolasermu.paridon.cz/ Brněnskou školu šermu.

Od historie šermu je jenom malý kousek k historii obouvání. Už těsně po vyučení, zhotovoval svým spolukolegům obuv vhodnou pro šermíře.

V roce 1993 začal podnikat a historickou obuv zhotovuje dodnes. Bohužel je často nucen dobové boty „přeonačit“ do podoby, kterou si přeje zákazník. Někdy je to z důvodů finančních – co by živnostník a živitel – si nemůže dovolit nepočítat hodiny. Někdy pro lepší názor, či tvrdohlavost  :) zákazníka

Hned od počátků své kariéry ševce na volné noze, získává zkušenosti s obuví   krojovou, taneční, současnou, ale i luxusní. Najednou se Alanovým koníčkem staly boty. Teď už to není koníček, ale pořádný kůůůůůň.

Neustále se pídí po nových vzorech, nových - starých nálezech, nových i starých knihách. A také po pánech, mistrech ševcích, kteří mu mohou předat jakékoliv zkušenosti, nástroje, kopyta…

Pokud se stane, že nemáme kopyto přesně na Vaši nohu, nebo přesný tvar, po kterém toužíte – lze je objednat – zůstává Vaším majetkem. Jeden pár kopyt stojí 4000Kč.

JAK SE DĚLÁ BOTA

Každý pár pocházející z mojí dílny , je svým způsobem originál.

Vždy a na každý pár – na každou nohu – vymodeluji pomocí starých ševcovských norem, papírovou šablonu, podle které vykrojím nožíkem z kůže díly svršku obuvi. Papírový model upravím i na podšívkové části boty. Vše krájím ručně - kůži, plátno, kožešinu…

Na jednoduchý, vysoký pár je potřeba průměrně asi 10 vrchových dílců, 8 podšívkových dílců, 8mezipodšívek. Dále vyztužení špice – tužinka, vyztužení paty – opatek. To vše jsou vrchové a podšívkové dílce.

Tyto části se po okosení, zaklepání hran (aby Vás nic netlačilo), našití lemovek, pomalu sešívají k sobě. Zde jsou používány staré šicí stroje ze Snahy a po různých ševcích. Máme jich asi 5 a každý šije nějak jinak - jiným stehem, šijí různou tloušťkou nitě, umí ušít různou vzdálenost od podešve, některé samy okrajují přebytek materiálu ….

Po sešití všech vrchových dílů,přechází polotovar do rukou „spodkaře“ . Nyní nastává rozhodování o způsobu - technologii – dokončení spodku obuvi. Nejpoužívanější způsoby -- lepená obuv, šitá obuv (-rámová,flexiblová, 2nebo3 krát šitá).

Nejdříve  musím upravit – naložit – kopyto, podle odebraných mír. Každé kopyto – pravé i levé se upravuje zvlášť. Nalepují se na ně různě silné vrstvy spec.kůže tak dlouho, až objemově a tvarově odpovídá Vašemu chodidlu. V opačném případě – u nohou s malým objemem - se kopyto obrušuje a tak vlastně ničí. Nová kopyta se objednávají dle potřeby, nebo na přání zákazníka. Lidé s nadměrnou , nebo malou velikostí chodidla, si kopyto zakoupí - to zůstane jejich majetkem - a boty se mohou „vesele „ šít dál. U luxusní obuvi je vlastní kopyto základem kvalitní, padnoucí a velmi dobře vypadající obuvi.

LEPENÁ OBUV

Po naložení kopyt, na ně připevním stélku s perem, a na tu se vršek „cviká“ – přichytává se na kopyto hřebíčky. Tak aby se ve špici a na patě netvořili sklady, tak aby se vrchový dílec nepřetáhl na jednu stranu ……

Vršek je bezpečně uchycen a prostor mezi záložkami se vyplní tzv.půdováním. Záložky se musí odrásat, nanést na ně lepidlo a po dodržení technologií schnutí a nahřívání se přikládá upravená podešev s nánosem uschlého, ale aktivovaného lepidla. Po řádném poklepání, nebo vylisování , se přidávají na základní podešev další vrstvy – podpatek, mezipodešev, podrážka atd… Dříve se boty v této výrobní fázi flokovaly. Ale – bota ještě zdaleka není hotova. Musí se začistit , obrousit a nabarvit hrany podešví, odejmout krčky u podpatků, celou botu vyleštit a u luxusní obuvi napustit speciálními apreturami a vosky. Po 24hodinách schnutí se bota „vyzuje“  z kopyta. Vloží se stélka, patička, různé ortopedické vložky. Do dírek se navlečou tkaničky a vše se pro jistotu přeleští, zabalí do krabic a odejde z naší dílny.

A zase mohu brát další míru, modelovat nové šablony, nakládat nová koryta………

 

CO VLASTNĚ DĚLÁME ....

Boty , které vyrábíme  jsou vždy kožené s koženou nebo plátěnou podšívkou, mezipodšívkou,  vyztužené ve špici tužinkou i v patě opatkem.

Vzorem, barevně  i velikostně  se dokážeme  přizpůsobit přání zákazníka.

JAK JE TO S BRANÍM MÍR

Téměř všechny boty na Webu se dají objednat podle velikostního čísla. Nemůžeme však zaručit, že padnou stejně dobře jako boty na míru. Pokud však máte nohy nekonfekční – rozdílné velikosti, silnější lýtka, vysoké nárty, nepohyblivé kotníky, problémy s kůstkami... Nebo nestandartní přání co do vzhledu, materiálu... Je lepší přijet a nechat si odebrat  míru

 

ZAKÁZKOVÁ VÝROBA BOT – ŠITÍ NA MÍRU

 

Proč je „zakázka“ dražší ? vždyť jsou to zase jenom boty.

Proč míry, zkoušky ????,

Tyto dotazy jsou nejčastěji vyslovené z úst našich vážených zákazníků.

Dovolím si předložit náš názor, naši zkušenost a snad i odpověď na  proč……

MÍRY – beru je proto, aby bota měla co nejpodobnější tvar Vaší nohy. Pokud máte jedno chodidlo delší, vysoké nárty, nepohyblivé kotníky, kůstky, silná lýtka, malou velikost nebo nadměrnou velikost, atd… Je důležité, aby bota sedla co nejpřesněji a zbytečně Vám neodírala nohu, eventuelně úplně bránila v chůzi. Jistě – boty se musí vždy trochu vyšlápnout, ale je rozdíl ve „vyšlápnutí“ hodinovém, nebo týdenním.

U sériově vyráběné obuvi, je dán určitý standard a nikdo se neptá, nezajímá o Váš problém, nebo jen o obyčejné přání, na kterém naše firma už 12 let staví a které je pro nás zásadní.

Může to být jen touha po konkrétním vzoru, který není na trhu dostupný, nebo který si představujete v exotickém zpracování třeba hadí kůže, nebo z jiných cizokrajných živočichů, či touha po vlastním originálu, který přinášíte do podrobna namalovaný, kde i šev a jeho tloušťka je přesně daná.

MÍRY se odebírají na více místech, v bodech, které jsou stěžejní pro modeláře. MÍRY jsou brány přesně – nepřidávají se žádné hodnoty a i tužka mírně nakloněná dokáže obrys chodidla zvětšit až o jednu velikost. Proto si MÍRY odebíráme nejraději sami. Modelář a výtvarník v jednom, zapsané míry vyhodnotí, udělá si představu o tvaru chodidla, jeho délce i objemu. Pak různými výpočty, které jsou dané normami, které používal i BAŤA, začne TVOŘIT – MODELOVAT tvar Vaší budoucí boty. Musí dbát především na funkčnost a zásady zdravého obouvání. Samozřejmě se modeluje každá noha zvlášť. Ze soustavy čar vystoupí tvar Vašich bot. Vykrojí se základní šablona (z papíru) a podle ní se vymodelují další dílce – vrchové ,podšívkové i mezipodšívkové. Popsat na který dílec se přidává záložka, na který se ubírá nebo přidává pro cvikání, kolik mm je na zaklepání a který dílec se šije dříve než druhý není možné – jde o odborné znalosti, získané od profesionálů na školách a ověřené léty praxe. Při správném postupu, daném ověřenou technologií, máte připraveny provizorní boty na zkoušku. Až po odzkoušení a schválení se začnou vyrábět boty z kůže, kterou jste si sami vybrali.  Při zkoušce je třeba se přesně vyjádřit, a vzít na vědomí, že bota bude tak, jak si právě TEĎ určíte. Tzn., že pokud Vám druhý den oteče noha, bota na ni samozřejmě nemůže sedět jako při zkoušce.(poznámka – toto není důvod k reklamaci) Pokud později zjistíte, že podpatek je příliš vysoký, bota těsná, … téměř vše se dá změnit, ale bez možnosti uplatnit reklamaci.  Jsme zakázková výroba - šití na míru – bota musí být v pořádku hned při ozkoušení obuvi na provozovně a při jejím odběru.

Proto při odebírání měr a při určování detailů vzoru, hlaste, oznamujte vše, co je třeba k Vaší spokojenosti a tudíž i k mé. Nechci a nebudu vyrábět botečky, které nejsou k užitku, ale Vaši nohu neznám,nevím jak se chová v zimě, v létě, nevím  co vlastně potřebujete a po čem toužíte. U extravagantních a luxusních vzorů, Vám také nevidím do hlavy – kreslete, pište, vysvětlujte.A hlavně se nebojte říct pravý důvod Vaší návštěvy, na co přesně je obuv určena –  kde a za jakých podmínek se bude nosit. Nezapomeňte podotknout, že vyžadujete obuv volnější (jako např.tenisky), nebo naopak těsnou (např. boty společenské.)

U obuvi na zakázku Vám nabídneme všechny možnosti, které nás napadnou a které jsou proveditelné na Vašem  vybraném – konkrétním  vzoru.

Neplním veškerá přání, plním jen ta, která nezničí Vaše chodidlo, nezapříčiní nějaký úraz, jsou slučitelná s bezproblémovou chůzí a o kterých jsem přesvědčen, že nám nebudou vrácena jen pro „jsem si myslel(a)“ - chtěl(a) bych to jinak. Bota je jednou vyrobena a každý slušně a zdravě smýšlející zákazník – kterých je většina – uzná, že změnit  se prostě už nedá.

Musí se vyrobit nový pár, z další kůže, se zbytečně promarněným časem a tudíž za Vaše další peníze.

Každý z Vás má nárok na kvalitní, zdravou, neomezující a pohodlnou chůzi, kterou mohu zajistit –  ale  jen ve spolupráci s Vámi – mými zákazníky.

Váš  švec   Alan Kvasnička

 

Boty se dají rozdělit do skupin:

DIVADLA

Brno -  Městské divadlo, Polárka, Radost, Husa na provázku, Praha -  Broadway, Fidlovačka, Kalich, ST.OPERA, Radek Brzobohatý , Karlín,  divadla v Plzni, Opavě, Ostravě, …

Boty pro divadla se zcela přizpůsobují představám návrhářů. Jsou zde kladeny specifické požadavky především na materiály a znalost historie obouvání.  Při větším počtu objednaných bot  jezdíme brát míry, aby i herci byli spokojeni.

KROJOVÉ BOTY

Tato skupina je jedinečná krásou složitých výšivek,zajímavým kovovým zdobením podpatků,růzností barevných vsadek a střapců.

Tuto obuv vyrábíme VŽDY na zakázku s přeměřením obou chodidel a následnou zkouškou.

SOUČASNÉ A LUXUSNÍ

Vyrábíme boty od sandálů,mokasín, přes lodičky, pánské polobotky, až k obutí zimnímu s teplou podšívkou. Nebráníme se mírně ortopedické obuvi, obuvi pro travesti show, erotické salony, ale také vyrábíme boty jezdecké a obuv pro taneční skupiny.

Luxusní obuv se vyznačuje přísnou ruční výrobou, exotickými materiály a vzory, které si objednavatel nepřeje zveřejňovat.

HISTORICKÉ OBOUVÁNÍ

Moje historické boty Alanky, VŽDY vychází z obuvi, která je nějakým způsobem doložitelná (boty byly objeveny v knize, spatřeny na obraze, nebo na kresbě z vykopávek, či tajně nafoceny v muzeu).

Ovšem vzory se přizpůsobují Vašim přáním přání našich zákazníků.  A tak se např. zvedne špička, nalepí gumová podešev, změníme výšku holeně, nahradí se drahé kované spony levnými. To vše je ale ve Vaší kompetenci a u zadání objednávky je třeba se přesně vyjádřit. Samozřejmostí je  našití nebo nalepení kožených podešví, přizpůsobení látkových vsadek  přímo k Vašemu kostýmu... Boty z látek jsou vyrobeny přesně k tomu Vašemu kostýmu - a tak látku posílejte po předchozí domluvě poštou.

Pokud vyrobím botu striktně podle historické předlohy – za předpokladu, že lze vyčíst opravdu detaily zpracování a střihu - rapidně se navýší cena bot. Jde o přísnou ruční výrobu, kdy každý steh, každý záhyb je zpracován bez pomoci strojů, a proto trvá podstatně delší dobu, musí se použít jiné materiály - od nití počínaje u kůže konče. Takové boty patří svým způsobem do „luxusní obuvi“, kterou také vyrábíme. Počítejte ale, že boty pak nestojí 2000 ale například 8000 korun českých. Asi proto chodily ve středověku obuté jen vyšší vrstvy.

Další problém u takovýchto bot je jejich – pro nás novodobce - NEPOHODLNOST. Tenkrát se opravdu příliš nepozastavovali nad volnými kotníky, botami o číslo většími, holení co připomínala konev, nebo špatně se prozouvající botou.Co bylo volné se omotalo koženou šňůrkou, špice se vycpala, co bylo malé se už nezouvalo. :)

Naše zhýčkané nožky potřebují obuv dobře padnoucí a oči potřebují obuv líbivou.

To mohu zajistit, ale na historický střih přibude např. šev (aby bota „necestovala“ na noze) a gumové podešve v barvě kožené jsou přece jen praktičtější na naše povrchy a po ochození lépe opravitelné. Navíc se dají pořídit v různých tloušťkách a v různých tvrdostech.

Kožené podešve doporučuji účinkujícím výhradně na podiích a tanečníkům v sálech .

Kožená podešev je dobová, pěkná - ale jen do prvního deště, nebo do přejití po čerstvě rozbahněné louce (v takovém případě se houbovitá,nasáklá podešev ani nedá reklamovat).

Také se našim nohám lépe chodí v botách s podšívkami a výztuhami ve špici a v patě, které do některých dobově doložených bot – například obracené boty – prostě nepatří a při dodržení historického střihu ani technicky není možné vložit. Přitom výztuhy brání bortění pat a deformování špiček – v dnešní době samozřejmost. Podšívka zase saje pot a přitom obuv zpevňuje – také samozřejmost .

Takže záleží na uvážení každého z Vás, jakou obuv si vyberete.

Prosím zvažte pečlivě účel , ke kterému budou boty ALANKY používány a míru dobovosti, kterou budete požadovat. Jsem k dispozici na tel. 777048720 a na mailu: a_kvasnicka@volny.cz

Rád se s Vámi o problému pobavím, abychom předešli možným nepříjemnostem.

Boty mě baví, jsou mým velkým koníčkem, mám rád nové vzory – nové výzvy , snažím se o preciznost a kvalitu. Ale jsem jen člověk a předvídat přání nebo číst myšlenky prostě neumím. Takže pište, volejte, mailujte……..

 

 

 

 


 

 
KATEGORIE